Χρυσό ο Ταμουρίδης στην Κολομβία

11 Δεκεμβρίου 2009  //  Από:   //  Πίστα  //  Κανένα σχόλιο   //   520 Προβολές

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 3ο κατά σειρά Παγκόσμιο Κύπελλο Πίστας που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας. Ο Γιάννης Ταμουρίδης έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και με μια πολύ καλή εμφάνιση ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο αγώνισμά των πόντων κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Βέλγο Ίλιο Κέισε. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γερμανός Μάρτσελ Μπάρθ. Με αυτή την επιτυχία και σε συνδυασμό με το ασημένιο μετάλλιο που είχε κατακτήσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο στη Μελβούρνη ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε και τη φανέλα του πρωτοπόρου της γενικής κατάταξης με 22 βαθμούς, για πρώτη φορά στην ιστορία της ελληνικής ποδηλασίας. Δεύτερος είναι  ο Κρίς Νιούτον από τη Μεγάλη Βρετανία (18β.) και τρίτος ο Πολωνός Λούκαζ Μπουίκο.

Στο ατομικό πουρσουίτ των ανδρών ο Δημήτρης Πολυδωρόπουλος κατέλαβε την 5η θέση κάνοντας παράλληλα και νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Βιτάλι Ποπκόφ, δεύτερος ήταν ο Κολομβιανός Αράνγκο Καρβαχάλ και τρίτος ο Λιθουανός Γκεντιμίνας Μπαγκντόνας. Ο Πολυδωρόπουλος βρίσκεται στη 13η θέση της γενικής κατάταξης του αγωνίσματος με 6 βαθμούς.

Στο χιλιόμετρο ατομικής χρονομέτρησης ο Βασίλης Ρέππας ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στη 12η θέση, ενώ την πρώτη κατέκτησε ο Γάλλος Μισέλ ντ’ Αλμέιδα, τη δεύτερη ο συμπατριώτης του Φρανσουά Περβίς (αγωνίστηκε με την επαγγελματική ομάδα Cofidis) και τρίτος ήταν ο Ουκρανός Γέβεν Μπόλιμπρουκ.

Στο κέιριν ο Ζαφείρης Βολικάκης ήταν άτυχος και κατετάγη 19ος. Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν κατάφερε να προκριθεί απευθείας στον 2ο γύρο (τερμάτισε 3ος στη σειρά του) και χρειάστηκε να αγωνιστεί στη διαδικασία των ρεπεσάζ, όπου όμως είχε πτώση και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Ευτυχώς, ο Ζαφείρης Βολικάκης δεν τραυματίστηκε και θα τρέξει κανονικά στα υπόλοιπα αγωνίσματα που συμμετέχει. Σε αντίθεση με τον Χρήστο Βολικάκη που είναι άρρωστος, βρίσκεται υπό ιατρική περίθαλψη και είναι αμφίβολο το κατά πόσο θα μπορέσει να αγωνιστεί στο υπόλοιπο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στις γυναίκες στα 200μ. ταχύτητας οι Αγγελική Κουτσινικολή και Ελένη Κλαπανάρα δεν τα κατάφεραν και κατέλαβαν την 19η και 20η θέση αντίστοιχα.