Στην τρίτη θέση της γενικής ο Ταμουρίδης

9 Ιουνίου 2010  //  Από:   //  Αποτελέσματα  //  Κανένα σχόλιο   //   420 Προβολές

Στο σημερινο 2ο εταπ συνολικής απόστασης 176 χλμ, οπου περιελαμβανε και ενα βουνό μήκους περίπου 30 χλμ, ο αθλητής της SP TABLEWARE,Γιάννης Ταμουρίδης κατάφερε να τερματίσει 2ος και να αναρριχηθεί στην 3η θέση στη γενική βαθμολογία του γύρου.

Ενα γκρουπ αποτελούμενο από 6 ποδηλάτες αποσπάστηκε πολύ νωρίς από το τριακοστό χλμ. και να δημιουργήσει μια διαφορά 5′ μέχρι και το 130ο χλμ, οπότε και οι αθλητές κυριολεκτικά συνέχισαν ένας – ένας στην ανηφόρα. Τελικά νικητής αναδείκτηκε ο άπιαστος βούλγαρος ποδηλάτης Vladimir Koev με την πολύ σημαντική διαφορά των 4′.45” παρόλο που πίσω του τρεις αθλητές ξαναπιαστηκαν, αναμεσά τους και ο Γιάννης και να κυνηγήσουν τον προπορευόμενο σε πολύ δυνατό ρυθμό! Τελικά στο σπριντ του τερματισμού ο Ταμουρίδης ήταν 2ος με τρίτο τον Ιταλό De Marchi – Friouli Team & 4os o Rizzi Bruno -Tusnad.

Oι υπόλοιποι αθλητές της ομάδας ήταν στο κυρίως γκρουπ-πλην του Γιώργου Καράτζιου- που το έχασε για λίγο και έτσι στη γενική βαθμολογία του γύρου οι αθλητές της SP TABLEWARE έχουν τις παρακάτω θέσεις¨

9ος Walter Pedraza

18oς Christoph Springer

34oς Ανεστης Κουρμπετης

35ος Guillaume Pont

39oς Γιώργος Καράτζιος

Έτσι η ομάδα βρίσκεται στη τέταρτη θέση της γενικής μεταξύ των 14 ομάδων που συμμετέχουν.

Αύριο ο γύρος συνεχίζεται με το 3ο εταπ συνολικής απόστασης 130 χλμ και την Τετάρτη ακολουθεί το πιο δύσκολο και μεγάλο εταπ συνολικής απόστασης 225 χλμ